SEM & SEO

semveseo-150x150Birçok SEO danışmanı, neden olduğunu anlayamadımız bir şeyden ötürü, SEM çalışmalarını, SEO çalışmalarıyla aynı kefeye koyarak akıl almayacak şekilde SEM den uzak durulması gerektiğinden bahsetmekte;  SEM çalışmaları hakkında böyle konuşmalarının bir sebebi de, SEO pazarını genişletmek, SEM ‘in bir para tuzağı olduğu fikrini kesinlikle aklınızdan çıkarmalısınız. Bunun dışında bu 2 çalışmanın bir arada yürütülmesi sonucu Google sıralamalarına da olumlu yansıyacağı söylemeliyiz. Bir süredir Google algoritmasında inanılmaz derecede gelişmeler olduğunu bilmekteyiz. Google diyor ki ” Bedavaya ekmek yok ” bu sanıyorum birçok şeyi anlatıyor olmalı. Daha önceleri şehir efsanesi olan bu konu, bize ateş olmayan yerden duman çıkmaz atasözümüzü hatırlatıyor.

SEO çalışmaları sırasında yapılan birçok çalışmanın, Google adwords çalışmalarına + değer kattığı sonucunu tespit ettik, bu tecrübe SEM konusunda ön yargılarımızdan arınmamıza neden oldu. SEM ” Arama Motoru Reklamcılığı”, şuan ciddi bir pazar oluşmaması nedeniyle biz bunuGoogle adwords çalışmaları olarak adlandırıyoruz. Yandex arama motoru da son dönemde, bu pazardaki yerini almış olsa da Google ‘a henüz ciddi bir rakip değil, bu nedenle şuan üstünde duracağımız konu Google Adwords ve Google SEO, burada yapılmış olan anlatım bozukluğundan ziyade, ismende ne kadar paralel olduğunu göstermek…

SEO çalışmaları esnasında siteniz üzerinde bir puanlama oluşturmakta, bu puanlama sistemiGoogle adwords çalışmalarında olumlu  yansımalara neden olarak, alacağınız verimi üst düzeye çıkarmaktadır.  SEM çalışmalarının tek başına yapılması aldığınız verimi %40 oranında azaltmaktadır. Bu nedenle SEO ve SEM bazı sektörlerde birbirinden ayrı asla düşünülemez. Özellikle e-ticaret gibi direkt olarak satışla alakalı sektörler için bu bir denge kuralıdır. Google ‘ın Nisan ayında yaptığı güncelleme bazı çevreler tarafından Google ‘ın kazançlarını artırması olarak yorumlanmıştır; fakat bu bir kazanç artırma mekanizması değil, tamamen arama kalitesi yükseltmek amacıyla, haksız rakabeti önlemek amaçlı yapılmış bir güncellemedir. Google adwords – SEO paraleli de elbette bu güncellemeden payını almıştır.

SEO organik, Google Adwords ise organik olmayan ücretli listeleme biçimi, bunu bilmeyenimiz yok, en azından şuan bu makalemi okuyan herkes bilmekte, Google adwords ‘un bir para tuzağı olduğu düşüncesinden arınmak ilk öncelikle hedef olmalı, Google ‘ın bazı anahtar kelimelerde astronomik rakamlar ön gördüğünü söylemek çok yanlış, bütçeleri düşürmek sizlerin elinde, Google kalite puanınıza oldukça önem vermektedir. Bu nedenle iyi siteler oluşturmak kullanıcılar için asli bir konu, Google ‘ı para tuzağı haline getiren yanlış reklam politikasıdır. Bu da tamamen bizle alakalıdır. Google adwords çalışmaları bilgi ve birikim gerektiren çalışmalardır. Size firma olarak başımızdan geçen bir olayı anlatmayı doğru buluyoruz. Bundan 6 ay önceGoogle adwords  çalışmasına başladığımız bir e-ticaret müşterimiz, o dönemlerde aylık reklam bütçesi 10 bin TL olan müşterimizin  bütçesini %40 düşürerek satışlarını 2 ye katladık. Bu inanılması zor bir durum değil, http://www.youtube.com/user/GoogleBusiness?feature=watch ilgili videodan bile takip ederek bütçenizi düşürme konusunda bazı tüyolar alabilirsiniz. Google adwords, reklam ağına üye olup; anahtar kelimee belirlemekten ibaret değildir. Bu çalışmaların SEO ile direkt olarak ilişkili olmasını söylememiz, yanlış anlaşılmalara neden olmasını istemeyiz. SEO aynı zamanda iç dinamikler kullanılarak da yapılan bir çalışmadır desem, bu paraleli daha iyi algılamanız da size yardımcı olacaktır.

Arama motoru optimizasyonu ” SEO ” ve SEM ” Arama motoru reklamcılığı ” hakkında bahsettiğimiz bu konumuz sizlerin Google adwords ‘u daha etkin kullanabilmeniz için çok önemli, bir de eklemek lazım, zamanı olan kişilerin bu tür işlere yoğunlaşmasıdır. Aslolan ise işi uzmanlara bırakmaktır. Google adwords konusundaki ilk deneyiminizi http://www.google.com.tr/intl/tr/adwords/coupons/ bu adresten talep edeceğiniz kupon koduyla sağlayabilirsiniz

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: